Vodíkové stacionárne systémy

Fuel cell generátor – päťročný projekt sa rozbehol

fuel cell genset, fuel cell generátor

Vodíkom poháňaný, bez emisný fuel cell generátor ako náhrada za diesel generátor je cieľ Everywh2ere

Päť ročný projekt bol naštartovaný EU s cieľom vytvoriť bez emisnú, prenosnú náhradu za diesel generátor. Bez emisný fuel cell generátor by mal byť používaný na dočasné napájanie a zálohu.

12 firiem z Európy tvoria projekt Everywh2ere, a dostali €7 miliónov na 5 rokov aby vybudovali 8 “plug-and-play” generátorov. Tie budú poháňané proton exchange membrane (PEM) vodíkovými palivovými článkami na použitie ako prenosné dočasné napájanie v osídlených oblastiach.

Spájanie existujúcich jednotiek

Podľa projektového sumáru Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (FCH JU) stránky, projekt bude integrovať robustné PEMFC jednotky a s nízkou hmotnosťou samo tlakovaciou vodíkovou technológiou, už demonštrované, do ľahko inštalovateľných a prevozných generátorov.  

Prototypy budú testované na hudobných festivaloch, verejných mestských podujatiach a staveniskách po Europe.

Prvé dlhodobé aplikácie budú na staveniskách a na núdzové účely, pri stavbe tunelov a na priemyselných miestach a lodiach a prístavoch. Avšak potenciál na znižovanie emisií v dátových centrách je tiež zrejmý.

Švédsky PowerCell dostane €0.85m z financovania a hovorí, že ich produkt bude v srdci projektu.

Systémy sú založené na PowerCell S2 a PowerCell S3, a sú vyvinuté ako plug-and- play. Sú tiché a negenerujú iné emisie ako vodu.

12 zapojených firiem: PowerCell, ICLEI European Secretariat GMBH, Germany, Mahytec SARL, France, Acciona Construccion SA, Spain, Environment Park SPA, Italy, Green Music Initiative / Delta1 gUg, Germany, Fundación para el Desarrollo de las Nuevas Tecnologías del Hidrógeno en Aragón, Spain, RINA Consulting SPA, Italy; VTT Technical Research Centre of Finland Ltd, Finland; Genport SRL, Italy; Swiss Hydrogen SA, Switzerland and Linde Gas Italia S.r.l, Italy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *